Wybrać żłobek, czy lepiej aby dzieckiem zajęli się rodzice?

Rodzice często borykają się z dylematem, czy dobrym rozwiązaniem będzie posłać swoją pociechę do żłobka. Czasami konieczny jest powrót do pracy, kiedy niemożliwa okazuje się pomoc ze strony bliskich, a zatrudnienie niani zbyt drogie. Jeszcze kiedyś żłobek nie kojarzył się zbyt dobrze, gdyż był głównie źródłem wielu infekcji. Dzisiejsza opieka w żłobku wygląda jednak zupełnie inaczej, gdyż maluch spotyka się tam z kompleksową pomocą z rąk specjalistów. Pierwsze dni, będą zawsze trudne dla dziecka, ponieważ rozłąka z rodzicami jest dość emocjonalnym przeżyciem. Kiedy jednak nasza pociecha zdąży się już przyzwyczaić, będzie mogło swobodnie przebywać wśród innych rówieśników, nabywając tym samym wielu nowych umiejętności.

Opinie o żłobkach łatwo znajdziemy w Internecie, gdyż użytkownicy sieci często chętnie dzielą się opiniami. Wprowadźmy do wyszukiwarki odpowiednie hasło, np. żłobek Wilanów, a natrafimy na informacje o placówkach nieopodal naszego miejsca zamieszkania.

Kiedy powinniśmy posłać dziecko do żłobka?

Zdaniem psychologów, posyłanie dziecka do placówki żłobkowej jak najwcześniej, nie będzie dobrym rozwiązaniem. Najlepiej poczekać, aż maluch ukończy pierwszy rok życia. Do tego czasu, o wiele lepsza okaże się opieka kogoś z naszych bliskich. To czas, kiedy dziecko wyjątkowo potrzebuje bliskości i kogoś, kto rozumie jego potrzeby. Wśród rówieśników, może czuć się zagubione. Chociaż warunki w tego typu placówkach znacznie się polepszyły, rodzice i tak wahają się, czy zapisywać dzieci do najlepszych żłobków w mieście. Zaleca się, aby dziecko pozostało pod opieką rodziców aż do trzeciego roku życia, natomiast czasami zachodzi inna konieczność, a wówczas warto wiedzieć, jakie może przynieść o korzyści.

Zapisanie dziecka do żłobka

Mamy tu do czynienia z wyjściem, które posiada plusy i minusy. Z pewnością dla dziecka to szansa, aby nauczyć się nawiązywania kontaktów z rówieśnikami, dzielenia się zabawkami, a także radzenia sobie z problemami samodzielnie. Dzięki obserwacji i naśladownictwu koleżanek i kolegów, maluch zdobędzie nowe umiejętności, stanie się pewny siebie, niezależny i samodzielny. Niestety, przyswajane będą także negatywne wzorce zachowań. Co więcej, żłobek to miejsce, gdzie malec może czuć się opuszczony i zagubiony, gdyż nie będzie przy niej kogoś, kto natychmiast zareaguje na jego potrzeby. Faktem jest również to, że dzieci uczęszczające do żłobka mogą częściej chorować, czemu sprzyja obecność w grupie. Pamiętajmy jednak, że kontakt z otoczeniem może mieć też pozytywne konsekwencje, wpływając na system obronny jego organizmu.

Wybierając żłobek…

Najlepiej jeśli z odpowiednim wyprzedzeniem poszukamy publicznego lub prywatnego żłobka. Oferty możemy odnaleźć zarówno w sieci, jak i w lokalnej prasie, jednak w każdym wypadku konieczna jest później osobista wizyta w placówce. Wyposażenie żłobka to istotna sprawa, natomiast weryfikacji podlega także stan techniczny budynku, lokalizacja oraz to, czy nieopodal obecne są tereny zielone, bądź też ruchliwa ulica. To oczywiste, że nadmierny hałas i spaliny, nie będą dobrze wpływać na zdrowie i rozwój dziecka.

Bardzo ważne jest także to, w jakiej odległości od domu znajduje się wybrany żłobek. Im trasa będzie dłuższa, tym wcześniejsze pobudki i późniejsze powroty. Powinniśmy również sprawdzić, jak prezentuje się czystość poszczególnych sal placówki, ale też korytarzy i toalet. Warto przyjrzeć się opiekunkom podczas pracy. Powinniśmy odbyć z nimi rozmowę, aby dowiedzieć się o nich jak najwięcej.

Dopytajmy, czy nasza pociecha może zabierać ze sobą przedmioty, które kojarzą się jej z domem – pluszami, kubek, czy też kocyk. Renomowane żłobki pozwalają również na to, aby rodzice uczestniczyli na początkowych zajęciach w sali zabaw razem z dzieckiem. To czas, kiedy możemy przyjrzeć się temu, jakie metody wykorzystują wychowawcy. Często spotkamy się z zajęciami ruchowymi, muzycznymi, ale też ćwiczeniami, które wpływają na poprawę koncentracji.