Uszczelnianie rur pcv w ścianie budynku

Nierzadko zdarza się tak, że na naszej ścianie pojawia się wilgoć, z czasem staje się ona dosłownie mokra. Jest to spowodowane nieszczelnością rury biegnącej w danej ścianie, co do niedawna można było pokonać jedynie poprzez kucie ściany. Dziś wymiana nie jest konieczna, wystarczy naprawić miejsce, które uległo uszkodzeniu, co również nie jest wcale takie trudne. 

Stan instalacji

Od stanu instalacji będzie zależeć dalsze postępowanie. Na samym początku zatem powinniśmy dowiedzieć się, co jest przyczyną problemu, oraz w jakiej skali się on objawia. Niczym dziwnym nie jest to, że po prostu się na tym nie znamy – wtedy warto skorzystać z usług fachowców, którzy wykonają za nas uszczelnianie rur pcv i wszelkie inne prace, które będą konieczne, zaczynając od odpowiedniej obserwacji problemu. Jeżeli chcemy podjąć się tego zadania samodzielnie, musimy pamiętać o bardzo dokładnym przeczyszczeniu instalacji z wszelkiej rdzy, czy osadów, które z pewnością się na niej pojawiły. Musimy mieć całkowity dostęp do rur, dzięki czemu być może bez trudu damy radę zobaczyć przyczynę nieszczelności w postaci dziury. Należy liczyć się z tym, że podczas usuwania zanieczyszczeń, nieszczelności zostaną przypadkowo powiększone, jednak nie ma się czym martwić – da się nad tym łatwo zapanować, dzięki czemu całość wciąż będzie dało się naprawić mniejszym wysiłkiem i kosztem, niż w przypadku całościowej wymiany. 

Uszczelnianie instalacji

Gdy już oczyścimy wszystkie rury i znajdziemy przyczynę nieszczelności, powinniśmy skorzystać z jednej z dostępnych metod uszczelnienia instalacji. Jej ostateczny wybór jest również zależny od wielkości uszkodzenia. Trzeba pamiętać o tym, że rura musi być bardzo dokładnie wyczyszczona! Każde pozostałości osadów czy nalotu mogą doprowadzić do tego, że położony przez nas materiał nie spełni swojego zadania i po niedługim czasie nieszczelność znów się pojawi, tym razem w większym rozmiarze. Wiele profesjonalnych firm korzysta z innowacyjnej technologii, którą jest natryskowa renowacja rur kanalizacyjnych. Gdy rury zostaną już dokładnie wymyte i osuszone, można przejść do następnego punktu, jakim jest nałożenie na uszkodzony fragment, lub nawet na całość rury, specjalnej powłoki, a dokładniej masy polimerowej. Gdy już zastygnie, możemy mieć pewność, że nasza rura została poprawnie uszczelniona, jego żywotność jest potwierdzona certyfikatem VTT, co oznacza, że mamy spokój z nieszczelną rurą na minimum 25 lat. Jest to prosta, szybka i czysta metoda, która nie wymaga mechanicznego naprawiania uszkodzonych fragmentów rur, ani ich usuwania w celu wymiany na nowe części. Odpowiednio wykonane czyszczenie rur sprawia, że średnica rury po nałożeniu nowej powłoki nie ulega zmianie. Tym sposobem można naprawiać wszelkie nieszczelności zarówno w dużych budynkach przemysłowych, jak i małych domkach jednorodzinnych.