Szampon bez silikonów – jak go znaleźć?

Włosy ważne są dla każdego – dla kobiet i dla mężczyzn. Troszczymy się o to, aby nasze dzieci miały zdrowe włosy, aby nam dorosłym nie wypadały i nie kruszyły się. Farbujemy je, aby ukryć siwiznę, nakładamy odżywki, maseczki oraz inne produkty, których celem ma być wzmocnienie włosów i ich odżywienie. Tymczasem często w tym szale pielęgnacyjnym nie zawracamy uwagi na to, co wydaje się być najważniejsze – na skład kosmetyków.

Drogerie pełne kosmetyków do włosów

Wystarczy przekroczyć próg drogerii, a półki przytłaczają ogromną ilością kosmetyków wszelkiego rodzaju, w tym kosmetyków do włosów. Są to produkty do mycia, odżywiania, pielęgnacji, stylizacji. Na każdym z opakowań znajdują się hasła zachęcające do zakupy oraz grafiki pięknych włosów – zarówno damskich jak i męskich. Produkty zachęcają kolorami, zapachami, recenzjami. Szampon bez silikonów stanowi wśród tych wszystkich produktów niewielki procent, dlatego nie powinno nas dziwić, że niektórzy słysząc o szkodliwym działaniu silikonów w najbardziej popularnych produktach kosmetycznych, są nie tylko zdziwieni, ale czasem także oburzeni. Wierzymy bowiem przede wszystkim przekazom medialnym oraz reklamom. Jednak, coraz więcej osób zainteresowanych swoim zdrowiem, zaczyna czytać medyczne artykuły i interesuje się składem kosmetyków. Dopiero wtedy wyraźnie widać, jak wielka jest różnica pomiędzy kosmetykami naturalnymi, np. szamponami bez silikonów, a kosmetykami klasycznymi, tak chętnie reklamowanymi. Na etykietach tych drugich dokładnie widać, jak wiele substancji, zupełnie niepotrzebnych, znajduje się w tych szamponach.

Im mniej tym lepiej

Specjaliści od lat informują już o tym, że im mniej substancji i składników w produktach, tym lepiej. I dotyczy to wszystkich rodzajów produktów, nie tylko kosmetyków, ale również branży spożywczej. Dlatego tak ważne jest, aby zawsze sprawdzać etykiety kosmetyków przed zakupem. Wiele osób powie, że przeglądanie etykiet i tak nic im nie da, ponieważ nie znają wymienianych tam nazw. To prawda, że wiele składników ma nazwy, które ciężko wymówić, a tym bardziej trudno rozpoznać, co one w ogóle znaczą. Jednak pierwsza i najważniejsza zasada mówi o tym, że im mniej składników, tym oczywiście lepiej. Być może taki szampon nie będzie tak intensywnie pachniał, jak ten, na którym widnieje bardzo długa lista składników, być może nie będzie się tak pienił, jednak z pewnością będzie znacznie zdrowszy! Druga zasada mówi o tym, aby szczególnie zawracać uwagę na pierwsze pozycje z listy. Najczęściej pierwsze na liście znajdują się te substancje, których jest najwięcej w produkcie.

Jak rozpoznać silikony?

Chcesz kupić szampon bez silikonów? Sprawdź etykietę! To wcale nie takie trudne. Jak rozpoznać silikony w produkcie? Nie trzeba znać pełnych nazw, warto jednak wiedzieć, że silikony mają specyficzne końcówki i są to: – siloxane, -silicone, -methicone. Substancje, które zawierają w nazwie skrót PEG, również zawierają silikony. To nie takie trudne – prawda?

Gdzie szukać szamponów bez silikonów?

Szampony bez silikonów coraz częściej można znaleźć w każdym sklepie, drogerii czy aptece. Problem polega na tym, że często nie rzucają się w oczy tak bardzo, jak produkty szeroko reklamowane. Dlatego, trzeba po prostu sprawdzać, który szampon nie ma ich w składzie. Dobrze jest również znaleźć sprawdzonego producenta naturalnych kosmetyków – będziemy mieć wtedy pewność, że w jego produktach niemal wszystkie składniki maja pochodzenie naturalne. Często jest to bardzo ważne, aby używać serii kosmetyków od tego samego producenta – to bardzo pomaga w odpowiedniej i zrównoważonej pielęgnacji. Gdzie szukać informacji? Na formach internetowych oraz bezpośrednio na stronach producentów, a nawet na profilach w mediach społecznościowych, gdzie można zadać konkretne pytania dotyczące składu produktów.

Warto pamiętać, że większość składników zawartych w kosmetykach przenika do naszego organizmu. Dbamy więc o to, aby były to same naturalne i zdrowe substancje.