Poszukujesz dobrego kabla HDMI? Poznaj kilka wskazówek, które pomogą Ci w wyborze!

Czy podczas korzystania z przewodów HDMI jesteśmy w ogóle tego świadomi? Z pewnością nie, a dokonujemy tego prawie każdego dnia! Bez względu czy pracujemy na komputerze, laptopie, czy tylko oglądamy telewizję, wszystkie te urządzeni zaopatrzone jest w złącze HDMI. Co więcej, nie często przychodzi nam do głowy, aby zastanowić się nam rodzajem wykorzystywanego przez nas kabla HDMI. Mało tego, w ogóle nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo istotny jest to aspekt.

Kilka słów o technologii HDMI

Wypada wiedzieć, że mamy tutaj do czynienia z pewną technologią, której wynikiem jest kabel HDMI – co właściwie oznacza ten skrót? High-Definition Multimedia Interface to w naszym języku multimedialny interfejs, umożliwiający transmisję wysokiej rozdzielczości wideo. Dzięki kablom HDMI możliwa jest jednak nie tylko transmisja samego obrazu, ale również dźwięku wielokanałowego. Faktem jest, że nie jest to najnowsza technologia, ponieważ ta obecna jest już praktycznie od początku XXI wieku. Złącze HDMI może być stosowane na wielu polach, ponieważ obsługuje je sporo różnych urządzeń, a będą to projektory, laptopy, monitory, telewizory i oczywiście konsole do gier, które mogą być bezproblemowo podłączane i dokonywać wymiany treści multimedialnych.

Dostępne będą dla nas także specjalne rozdzielacze HDMI, które posiadają zarówno klasyczne złącze HDM, jak i kilku różnych typów po drugiej stronie, co pozwala na podłączanie wielu różnych sprzętów do jednego. Z pewnością docenimy takie rozwiązanie, gdy nasz sprzęt ma niewystarczającą liczbę wejść HDMI.

Wybór kabla HDMI – jakie aspekty są najważniejsze?

W momencie, kiedy zdobyliśmy już trochę wiedzy o technologii HDMI, nie zaszkodzi też dowiedzieć się co nieco o najważniejszych elementach, które podczas wyboru kabla HDMI są najistotniejsze. Jednym z najważniejszych, okazuje się być standard. Jako, że technologia HDMI rozwija się latami, co kilka lat premierę ma miejsce nowa generacja tego interfejsu. Wynikiem tego, są lepsze parametry przesyłu. Dziś, HDMI 2.0 to standard mający największa popularność, a funkcjonuje on od 2013 roku. Dzięki niemu, możliwa jest obsługa obrazu Ultra HD. W 2015 pojawiło się HDMI 2.0a, po czym rok później HDMI 2.0b. Korzystając z nich, możliwa jest obsługa technologii HDR.

Obecnie, możemy sięgać już nawet po HDMI 2.1. Wystarczy, że postawimy na podstawową opcję, a uzyskamy zarówno jakość HD, jaki i Full HD. Możliwością jest również HDMI Standard With Ethernet, który umożliwia korzystanie z sieciowego kanału. Kiedy to wysoka prędkość transmisji oraz obsługa 3D jest dla nas priorytetem, najlepiej zdecydować się na HDMI High Speed. Pamiętajmy także o kablach Standard Automotive, które są już osobną kategorią. Są to bowiem przewody samochodowe, a dołożyć do nich można również HDMI C oraz D, które nadają się do stosowania w urządzeniach mobilnych.

Długość przewodu okazuje się być niezwykle istotną kwestią, a niestety często o tym zapominamy. Zacznijmy od dokładnego sprawdzenia, jaka odległość znajduje się pomiędzy obydwoma urządzeniami. Mniejszym błędem będzie wybór nieco za długiego kabla, niżeli kupno za krótkiego. Z drugiej strony, maksymalna długość to 15 metrów, ponieważ przekraczając tą wartość musimy liczyć się z ryzykiem spadku jakości połączenia.

Równie, a może i ważniejsza będzie też jakość materiałów wykonania danego kabla. Bez względu na to, jak długi będzie to przewód, należy przekonać się o tym, czy ten został zrobiony prawidłowo, z zachowaniem wszelkich standardów i z wykorzystaniem materiałów wysokiej jakości. Ceni się wyjątkowo kable, które posiadają pozłacane wtyki. To pewna gwarancja wyższe jakości przesyłu danych oraz stabilności działania urządzeń. Przewód HDMI musi być wykonany z dobrych materiałów, stąd nie zaleca się tych z miedzi i aluminium, a znacznie bardziej poleca te z połączenia stali oraz miedzi. Dodatkowo, warto wiedzieć, że tylko te z miedzi beztlenowej pozwolą nam uzyskać najwyższy poziom przewodności i zadowalającą wytrzymałość.