Ortodonta – czym się zajmuje i kiedy go odwiedzić?

Dentysta, ortodonta, gabinet stomatologiczny, leczenie zębów, aparaty ortodontyczne – większości z nas nie kojarzy się to dobrze. ludzie najczęściej unikają stomatologów i udają się do nich wtedy, gdy naprawdę jest taka konieczność. Jednak, należy pamiętać o tym, że stomatologia w ostatnich latach bardzo się zmieniła – bolesne leczenie? Można o tym zapomnieć! Nie warto unikać również ortodontów – im wcześniej podejmiemy się leczenia wady zgryzu, tym lepiej dla naszego samopoczucia, wyglądu, a przede wszystkim dla zdrowia!

Czym zajmuje się ortodonta?

Ortodonta Warszawa – wystarczy wpisać takie hasło do wyszukiwarki internetowej, a zobaczymy, jak wielu lekarzy tej specjalności ma gabinety w mieście. Jest ich naprawdę bardzo dużo. Co o oznacza? Przede wszystkim to, że zapotrzebowanie na ich usługi jest duże i że wiele osób ma problem ze swoim uzębieniem. Czym zajmuje się ortodonta? Jest to lekarz, który leczy wady zgryzu. Koryguje on niewłaściwe ustawienie zębów zarówno u dzieci, młodzieży, jak i u osób dorosłych. Ortodonta w Warszawie często podejmuje się również leczeniem wad szczękowo-twarzowych.

Ortodonta specjalizuje się w:

 • Badaniu wzrostu narządu żucia,
 • Badania rozwoju narządu żucia,
 • Rozpoznawaniu warunków i przyczyn powstawania wad zgryzu,
 • Rozpoznawaniu warunków prawidłowego wzrostu i rozwoju zgryzu,
 • Zapobieganiu nieprawidłowości w obrębie uzębienia,
 • Leczenie zaburzeń w obrębie jamy ustnej,

Ortodonta wykonuje badania, diagnozuje, ale również kieruje do innych specjalistów, którzy mogą pomóc w rozwiązaniu zaistniałego problemu.

Kto powinien zgłosić się do ortodonty?

 • Rodzice powinni przyprowadzić swoje dzieci po pojawieniu się pierwszych zębów, ewentualnie, kiedy wyrastają stałe. Ortodonta może wtedy sprawdzić, czy żeby wyratują prosto i czy dziecko w przyszłości nie będzie miało problemów z uzębieniem.
 • Rodzice z dziećmi, u których widoczne są problemy z krzywymi zębami, wadami wymowy lub objawiają się inne niepokojące objawy, np. dziecko oddycha głównie przez usta. Wizyta u ortodonty jest wtedy bardzo potrzebna. Być może wystarczy wdrożenie kilku zadań, aby pomóc dziecku. Nie warto czekać, aż nieprawidłowości się rozwinął.
 • Każda osoba, która widzi nieprawidłowości w obrębie swoich zębów. Żeby ułożone zbyt blisko siebie, nachodzące na siebie, krzywiące się, trudności z gryzieniem, niesymetryczna twarz, problemy z wymową, oddychaniem – każdy z takich objawów powinien zostać skonsultowany z lekarzem ortodontą.

Przyczyny powstawania wad zgryzu

Niektóre wady zgryzu są genetyczne, inne powstają w wyniku zaniedbań lub nieprawidłowych nawyków.

Wady dziedziczne – zdarza się, że niektóre wady przechodzą z pokolenia na pokolenie. Nadmiar zawiązków, brak zawiązków, długa żuchwa – przykładów jest wiele. Trzeba jednak pamiętać, że nawet jeżeli wada jest uwarunkowana genetycznie, również należy ją leczyć!

Wady wrodzone – wady wrodzone często mylone są z genetycznymi, ponieważ dziecko również rodzi się z pewnymi predyspozycjami do wady. Dzieje się tak wtedy, gdy w czasie ciaży szkodliwy czynnik zadziała na płód w łonie matki. Mogą to być zarówno urazy, jak i choroby wirusowe, czy palenie papierosów.

Wady nabyte – to kolejny rodzaj wad, które powstają już podczas naszego życia. Najczęściej w bardzo wczesnym dzieciństwie, ale nie tylko. Powstanie takiej wady może być spowodowane:

 • Niewłaściwym układaniem dziecka podczas karmienia,
 • Niewłaściwym układaniem maluszka w łóżeczku,
 • Nieprawidłowym smoczkiem, np. zbyt dużą dziurką w smoczku butelki,
 • Długotrwałe ssanie palców, wargi, języka, policzka,
 • Obgryzanie paznokci lub innych przedmiotów,
 • Nieleczona próchnica,
 • Inne choroby.

Problem z krzywiznami zębów i chorobami w obrębie szczęki nie rozwiążą się same. Jedyne co może się stać, to znaczne pogorszenie  się wady, co jeszcze bardziej utrudni życie. Dlatego, jeżeli posiadasz problemy z uzębieniem, koniecznie umów się na wizytę do ortodonty.