Obrusy i serwety haftowane w stylu kaszubskim – czym charakteryzuje się kaszubski haft?

Kaszubski haft, to jedna z wielu różnych kompozycyjno-wzorniczych technik, które obecne są w naszym kraju. Jak sama nazwa wskazuje pochodzi z Kaszub, gdzie haft ten jest najbardziej spopularyzowany. Ciężko dokładnie ustalić, kiedy pojawił się po raz pierwszy, natomiast jego elementy były widoczne już wiele wieków temu.

Największy rozwój kaszubskiego haftu to XX wiek i wtedy też wyłoniło się wiele jego odrębnych stylów. Obecnie, technika pozwala wytwarzać chociażby obrusy, czy też serwety haftowane. Mimo tego, że kultura i sztuka ludowa powoli odchodzi w zapomnienie, wciąż znajduje się spora rzesza entuzjastów haftu, ale też osób, które profesjonalnie zajmują się wyszywaniem, w celu sprzedaży tych wyjątkowo pięknych i trwałych produktów.

Haft kaszubski – cechy szczególne

Trzeba przyznać, że haft kaszubski jawi się jako relatywnie trudny, aczkolwiek wskazuje to tylko na jego wartość i wyjątkowość. Charakteryzuje się z niezwykłą dbałością o najmniejsze szczegóły, stąd też wszystkie hafty opiewają o perfekcjonizm i niejednokrotnie powstają z elementów mikroskopijnych rozmiarów.

Kompozycje najczęściej występują w siedmiu barwach, które uznaje się za podstawowe. Jeżeli chodzi o motywy i wzory kaszubskie, przedstawiają one głównie rośliny (lilie, bratki i róże), a także małe zwierzęta oraz owady.

Kaszubski haft – wyjątkowa kolorystyka

Każdy, kto choć trochę wie o hafcie kaszubski, z pewnością jest też świadom ogromnej roli barw. Mają one wiele różnych znaczeń, a w związku z tym wymaga się ich umiejętnego wykorzystywania i świadomości, co oznacza każda z osobna.

Chabrowy odcień stosuje się, by podkreślić prezencję jezior kaszubskich. Niebieski to klasyczny symbol nieb, natomiast granat, ma ukazywać głębię morza. To jednak nie tylko te trzy kolory – spotkamy się też z żółtą barwą, czerwienią, kolorem zielonym, brązowym, a niekiedy i z czarnym.

Podstawowe wzornictwo

Wymienione wyżej roślinne motywy, mogą też przyjmować przeróżne formy. W największej liczbie przypadków, przedstawiają one kwiaty, które można odnaleźć na Kaszubach. Będą to zatem dzwonki, bratki, róże, koniczyny, a także niezapominajki. Spotkamy się też niekiedy z akcentami obcymi, które będą ozdabiać i urozmaicać kaszubskie obrusy haftowane, a są to chociażby akanty, tulipany bądź też granaty. Nie brakuje też tzw. wzorów owadzich, dlatego obecne są często żuki i pszczoły.

Polskie szkoły haftu kaszubskiego

Jako, że haft kaszubski od momentu swego powstania bardzo się rozwinął i powstało kilka rodzajów haftu, w XX wieku wyłoniło się kilka szkół, które specjalizują się w odrębnych stylach wyszywania. Jako najsłynniejsza, a zarazem najstarsza jawi się Szkoła Żukowska, powstała za sprawą sióstr zakonnych (norbertanek). Istnieje jeszcze wiele innych, jak np. Szkoła Tucholska, Szkoła Wejherowska, Szkoła Słupska oraz Szkoła Klukowska. Wszystkie, chociaż posiadają wiele wspólnych elementów, posiadają też cechy, które pozwalają je od siebie wyróżnić. Będę to aspekty związane z wykorzystaniem konkretnej kolorystyki, motywów, wzorów oraz metod wyszywania.

Haft kaszubski, jawi się jako doskonała ozdoba do klasycznego udekorowania wnętrz. Czy będą to serwety haftowane, obrusy czy też jakiekolwiek inne przedmioty tego rzemiosła, z pewnością okażą się pięknym i trwałym nakryciem naszych stołów i mebli. Jeżeli jesteśmy entuzjastami produktów, które będą służyć nam przez długie lata, warto postawić właśnie na nie, niżeli sięgać po azjatyckie wyroby wątpliwej jakości.