Najlepsze systemy sygnalizacji i gaszenia pożaru – Schrack i nie tylko!

Właściciel budynku ma kilka obowiązków, których dopełnienie zwiększy bezpieczeństwo użytkowania danego obiektu. Jeżeli jesteś jednym z nich, powinieneś szczególną uwagę zwrócić na ochronę przeciwpożarową w danym obiekcie – szczególnie jeżeli chodzi o sygnalizację i gaszenie pożarów. Jeżeli chodzi o tą pierwszą grupę, mamy do czynienia z wieloma wysokiej klasy systemami, które oparte na nowoczesnych technologiach, pozwolą Ci skutecznie działać w przypadku wystąpienia zagrożenia. Poznaj Schrack i inne systemy alarmujące o pojawieniu się pożaru!

W jakie systemy sygnalizacji warto zainwestować?

Podstawowy podział systemów sygnalizacji pożarów to ten na rozwiązania automatyczne i ręczne. Oczywiście o wiele wygodniejsze są te pierwsze, ponieważ dzięki zainstalowanym detektorom dymu są w stanie samodzielnie wykryć zagrożenie oraz zaalarmować o jego pojawieniu się. Ręczne natomiast polegają na tym, że to użytkownicy budynku, po zauważeniu pożaru wciskają rozmieszczone w strategicznych miejscach specjalne przyciski i w ten sposób alarmują straż pożarną o konieczności przeprowadzenia akcji gaśniczej. Jakie są polecane rozwiązania?

Najnowocześniejsze systemy sygnalizacji pożaru to te, które zaopatrzone zostały w funkcję zasysania dymu, a więc firmy Schrack czy VESDA – dzięki temu, że bez przerwy zasysają powietrze, są w stanie wykryć w powietrzu dym i zaalarmować o pojawiającym się niebezpieczeństwie. Takie rozwiązania są niezawodne i mogą być stosowane w każdym rodzaju budynku – również w takim, gdzie w pomieszczeniach nie dochodzi do przepływu powietrza. Ich skuteczność oraz błyskawiczna reakcja na pożar powodują, że możliwe jest ugaszenie pożaru w zalążku i zadbanie o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników, znajdujących się w budynku.

Warto przy tym zadbać o to, aby w obiekcie zainstalowany był specjalny system gaszenia pożaru – dzięki temu nie będzie konieczności wzywania straży pożarnej czy samodzielnego przeprowadzania akcji gaśniczej. Systemy takie również są w pełni automatyczne i po wykryciu dymy, są w stanie rozpocząć gaszenie. W tym wypadku mówimy o rozwiązaniach, w których czynnikiem gaśniczym jest woda (np. instalacje tryskaczowe i zraszaczowe), jak również tych działających w oparciu o gazy – INERGEN, Novec czy FM-200. Niezależnie od tego, które rozwiązanie wybierzesz, będziesz mieć możliwość zadbania o pełne bezpieczeństwo osób i mienia, znajdującego się w danym obiekcie.

Grunt to nowoczesne rozwiązanie!

Niezależnie od tego, czy postawisz na system sygnalizacji Schrack czy jeden z kilku dostępnych na rynku systemów gaszenia pożarów, ważne jest, abyś zwrócił uwagę na to, kogo zatrudniasz do zaprojektowania oraz wykonania instalacji. Czym powinien charakteryzować się odpowiedni serwis PPOŻ?

  • Powinien posiadać nowoczesne technologie, czyli te rozwiązania, o których wspomnieliśmy wyżej.
  • Powinien zatrudniać doświadczonych i wykwalifikowanych specjalistów, którzy będą w stanie stworzyć indywidualnie dopasowany do danego budynku projekt oraz stworzyć go w krótkim czasie.
  • Powinien posiadać na swoim koncie realizacje, które świadczyć będą o jego profesjonalizmie oraz tym, że jest w stanie zaoferować skuteczne i nowoczesne instalacje, takie jak wspomniany Schrack.
  • Powinien posiadać pozytywne opinie innych klientów – dzięki temu łatwiej zweryfikujesz daną firmę i podejmiesz słuszną decyzję.