Museo Diocesano

Muzeum Decezjalne, czyli tak zwane Museo Diocesano, które zostało zamieszczone na Piazza del Duomo i to zupełnie naprzeciw katedry Duomo Santa Maria Assunta. To muzeum to umieszczone jest w Kościele Jezusa. Tam jest dokładnie 9 muzealnych sal, w których da się zobaczyć dzieła, które zostały utworzone, aż 2000 tys lat temu.

Ta ogromna liczba eksponatów to są największe skarby toskańskiej sztuki, zaczynając od XIII wieku i kończąc na XIX wieku. To określone muzeum zostało postawione w 1945 roku. Do kluczowych eksponatów zalicza się między innymi „Zwiastowanie” oraz „Madonna z dzieciątkiem” autora Fra Angelico oraz „Opłakiwanie” i ,,Madonna w chwale”, którego autorem jest Bartolomeo della Gatta, a również Ekstaza św. Małgorzaty z Cortony, tutaj można spotkać przeróżnego rodzaju rzeczy sakralne, meble i liturgiczne szaty, które są pochodzenia diecezjalnych kościołów i bardzo drobne dzieła sztuki. Wobec tego, kiedy będziemy zdecydowani na zwiedzanie tejże wystawy to zaczniemy od sarkofagu, który pochodzi z II wieku romańskiego na którym bowiem została przedstawiona nam bitwa Dionizosa z Amazonek.

To niezwykle piękny eksponat. Został odnaleziony w XV wieku w trakcie pracy remontowej prowadzonej na obszarze katedry. Albowiem żeby go obejrzeć, szczególnie do miasta Cortony przyjeżdżał niejaki Filippo Brunelleschi, to włoski architekt, rzeźbiarz, inżynier i złotnik okresu renesansu i również Donato di Niccolň di Betto Bardi słynny także jako Donatello, jest to rzeźbiarz florencki i to jest jedna z bowiem najwybitniejszych postaci które zasłynęły w renesansie włoskim. W tymże muzeum, została wyodrębniona specjalna sala, która została głównie poświęcona pracom popularnego malarza i to, który pochodzi z Cortony. Wówczas z renesansu był nim Luca Signorelli znany także pod pseudonimem Luca da Cortona.

Ta piękna ekspozycja jest bowiem nie tylko prezentacją jego określonych dzieł, ale pokazuje także głęboką więź jaka go łączy z miastem rodzinnym. Dodatkowo 10 dzieł, które mają swoje miejsce na terenie tego muzeum jest sygnowanych jego charakterem. Podejrzewa się, że to z jego warsztatu pochodzi parę innych także zgromadzonych w muzeum prac. Dość ciekawie się ukazuję się sala, w której to zgrupowano sakralne przedmioty, szaty liturgiczne i biżuterię. Warto także zwrócić uwagę na ubrania należące bowiem do kardynała Silvio Passeriniego.