Leczenie wad zgryzu – czy warto wybrać metalowy aparat na zęby?

Wady zgryzu mogą być uciążliwe – nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale również mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie, np. powodując wady wymowy. Ich leczenie jest na szczęście w większości przypadków możliwe – najczęściej w tym celu stosuje się metalowy aparat na zęby. Co warto o nim wiedzieć?

Metalowy aparat na zęby – jak wygląda i czym różni się od innych aparatów ortodontycznych?

Aparat na zęby metalowy, kryształowy czy porcelanowy – przed tym pytaniem staje każda osoba, która chce zdecydować się na ortodontyczne leczenie wad zgryzu. Aparat ortodontyczny jest najskuteczniejszą metodą prostowania zębów i cieszy się ogromną popularnością ze względu na gwarantowane efekty, których może się spodziewać każdy pacjent. Czym dostępne modele różnią się między sobą?

Jeśli chodzi o działanie, metalowy, kryształowy i porcelanowy aparat na zęby niczym się od siebie nie różnią. Mają bardzo podobną budowę i taką samą skuteczność, dlatego każdy z tych modeli cieszy się podobną popularnością. Największą różnicą pomiędzy nimi jest widoczność na zębach – metalowy aparat jest bardzo widoczny przez kontrast pomiędzy jasnym szkliwem zębów a wyrazistymi metalowymi zamkami. Aparaty kryształowe i porcelanowe są o wiele mniej widoczne, ponieważ ich zamki są przezroczyste lub dostosowane do naturalnego koloru zębów.

Każdy aparat ortodontyczny składa się z trzech podstawowych części:

– zamków, które przytwierdza się do poszczególnych zębów,

– ligatur, których zadaniem jest połączenie zamków z łukiem ortodontycznym,

– łuku ortodontycznego, metalowego drutu, którego zadaniem jest napieranie na zęby z odpowiednim naciskiem, aby wymusić przesunięcie ich w odpowiednie miejsca i wyprostowanie.

Czy leczenie metalowym aparatem na zęby jest skuteczne?

Leczenie wad zgryzu aparatem ortodontycznym to najskuteczniejsza metoda prostowania zębów, ciesząca się dużą popularnością ze względu na zagwarantowane efekty po całym procesie. Prostowanie metalowym aparatem na zęby zadziała nawet  w przypadku dużej wady – aparat można dopasować indywidualnie do każdego zgryzu, dlatego jest to tak uniwersalny sposób leczenia. Zazwyczaj cały proces trwa od 1 do 2,5 roku – wszystko zależy od zaawansowania wady zgryzu. Lekarz ortodonta może na początku oszacować, ile mniej więcej może potrwać leczenie, jednak czas ten może skrócić się lub wydłużyć, w zależności od postępów. Przy standardowych problemach ze zgryzem zazwyczaj aparat nosi się około dwóch lat.

Czy warto wybrać metalowy aparat na zęby?

Metalowy aparat na zęby należy do najbardziej tradycyjnych rozwiązań, jeśli chodzi o prostowanie zgryzu. Do jego największych zalet należy przede wszystkim skuteczność – jest w stanie wyleczyć niemal każdą wadę zgryzu, zapewniając idealnie równe zęby po zakończonym leczeniu. Kolejną zaletą jest niska cena – stały aparat metalowy to koszt około 2 tysięcy złotych, znacznie mniej, niż w przypadku aparatów innego typu.

Do wad tego rozwiązania można zaliczyć jego widoczność, jednak nie dla wszystkich jest to znaczący minus. Aparat co prawda mocno odznacza się na zębach przez metalowe zamki, jednak obecnie dla wielu osób jest to pożądany efekt. Ze względu na popularność tego rozwiązania, widok osoby z metalowym aparatem na zębach nie przyciąga też już takiej uwagi.