Klamki okienne – rodzaje i dobór odpowiedniego modelu do okna

Klamki okienne to najważniejsze okucia w przypadku stolarki okiennej, ponieważ nadają jej funkcjonalność oraz wpływają znacząco na jej estetykę. To dzięki nim można swobodnie otwierać i zamykać okna, korzystając z zawartych w nich mechanizmów. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów okuć tego typu – jaki mamy wybór i na co zdecydować się przy zakupie klamek okiennych?

Dobór klamek okiennych pod względem stylu i kolorystyki

W budynkach wykorzystuje się okna o różnym designie, wykonane z różnych materiałów. Okna PCV i drewniane, tradycyjne, nowoczesne lub rustykalne, to podstawowy wybór właścicieli domów. Klamki okienne doskonale uzupełnią ich wygląd, podkreślając ich styl lub nadając im nieco inny charakter. Do wyboru mamy klamki wykonane w różnych stylach, od prostych i minimalistycznych, przez klasyczne, po ozdobne i rustykalne. Dostępne są także w różnych wersjach kolorystycznych, przy czym warto pamiętać, że mimo takiego samego koloru, jak rama okna – np. białego – okucie może być w nieco innym odcieniu, czego nie będzie widać przy zakupie, ale będzie wyraźne po montażu. Z tego względu warto dokładnie sprawdzić dopasowanie kolorystyczne, by całość była estetyczna.

Biel jest najczęściej spotykana w przypadku klamek do okien PCV. Dodatkowo można znaleźć klamki złote, srebrne, czarne lub w innych wersjach kolorystycznych – świetnie wyglądają one na oknach drewnianych, co pozwala na stworzenie unikalnego uzupełnienia wystroju w danym wnętrzu. Warto dopasować styl i kolorystykę klamek również do innych okuć widocznych w domu, pozwoli to bowiem na stworzenie spójnej aranżacji wnętrza.

Dobór klamek okiennych pod względem funkcjonalności

Nie można oczywiście zapominać o praktycznym zastosowaniu okuć tego typu. Klamki okienne powinny przede wszystkim współgrać z mechanizmami otwierania okien, aby użytkownicy mogli w pełni wykorzystywać ich możliwości. Przykładowo, dla okna rozwierno-uchylnego powinna być dobrana klamka, która w zależności od pozycji pozwala zarówno na pełne otwarcie okna, jak i jedynie jego uchylenie. Dostępne są także specjalne klamki okienne, zwiększające bezpieczeństwo użytkowników, np. posiadające zamki czy specjalne blokady. Sprawdzają się jako dodatkowe zabezpieczenie przed włamaniem lub ochrona, jeśli w pomieszczeniach znajdują się małe dzieci.

Dobór okuć okiennych ze względu na materiał

Ogromne znaczenie ma materiał, z jakiego wykonane są dane klamki okienne. Dostępne są modele metalowe, plastikowe oraz metalowo-plastikowe. Dopasowuje się je do rodzaju okien, a także warunków, w jakich będą używane. Warto zdecydować się na bardziej wytrzymałe modele w przypadku okien, które będą często otwierane, np. w kuchni czy w przypadku okien balkonowych. Dobrze pamiętać, że w niektórych miejscach klamki mogą być narażone na dodatkowe szkodliwe czynniki, takie jak wilgoć czy promieniowanie UV – np. w kuchni, łazience czy mocno nasłonecznionych wnętrzach. Zastosowanie bardziej wytrzymałych okuć sprawi, że będą mogły one służyć w nienaruszonym stanie przez dłuższy czas.