Jakie są główne powody niskiego poziomu meczów polskiej ekstraklasy?

Wszyscy entuzjaści piłki nożnej bardzo chcieliby, aby to ich rodzima liga była tą najlepszą na świecie bądź w europie i nie jest to żadną tajemnicą. Bardzo lubimy emocje sportowe, choć oczywiste jest, że wolimy zwycięstwa od porażek, nawet jeżeli chodzi o kluby, których nie jesteśmy największymi kibicami, ale ze względu na miejsce zamieszkania lub narodowość, po prostu się z nimi utożsamiamy. Na pewno nie da się przyznać, że polska ekstraklasa jakkolwiek dorównuje zespołom, z największych europejskich lig. Prędzej można powiedzieć jednak, że wiele tracimy nawet do lig, które odstają od światowego topu.

Jeśli nawet interesuje nas ekstraklasa mecze te nie dostarczają wiele wrażeń, jeżeli chodzi o sportowe widowisko, a i tak pomimo tego, chcemy śledzić losy klubów, które są przez nas wspierane, często pomimo braku jakichkolwiek osiągnięć, czy też perspektyw na dalsze sukcesy. Czasami mamy za mało czasu na to, aby śledzić wyniki ekstraklasy na żywo, gdyż o wiele bardziej chcemy oglądać mecze lig zagranicznych, gdzie są wyjątkowe emocje, wysoki poziom sportowy i największe gwiazdy światowego futbolu. Co zatem powoduje, że polska ekstraklasa, tak bardzo odbiega pod wieloma względami od europejskiego futbolu?

Transmisje meczów ekstraklasy i ich jakość, nieadekwatna do poziomu

Czy to w mediach, czy w wypowiedziach wielu dziennikarzy sportowych i ekspertów, bardzo często usłyszymy stwierdzenie, jakoby polska ekstraklasa piłki nożnej, była świetnie opakowanym produktem, jednak co to w ogóle oznacza? Otóż konkretna stacja telewizyjna, która zapłaciła za posiadanie koncesji na transmitowanie meczów ekstraklasy, bardzo stara się o to, aby spotkania nie tylko oddawały sportowe wrażenia, a stawały się doskonale przygotowanym reportażem. Jeśli tylko pooglądamy taką transmisję, bardzo szybko dojdziemy do wniosku, iż realizacje studia pomeczowego i przedmeczowego, ale też wszystkie analizy i wywiady prezentują są znacznie wyższy poziom, niż widowisko, które jest tu najważniejsze.

Zawyżone gaże piłkarzy polskiej ekstraklasy

Patrząc na inne ligi, które wydawać by się mogło prezentują sobą podobny poziom co nasza ekstraklasa, tam stadiony zwykle są często zapełniane. Sprzedaż biletów to natomiast tylko część dochodów, jakie otrzymują polskie kluby. Otóż mowa tu szczególnie o wysokich umowach sponsorskich, które powodują to, że płace polskiego piłkarza są o wiele wyższe, niżeli wskazywałby na to jego umiejętności, ale też samo zainteresowanie rozgrywkami, czy też poziom sportowy ligi. Warto zauważyć, że nawet ci najlepsi strzelcy ekstraklasy, nie prezentują poziomu zawodników klubów środka tabeli sporej części lig europy, a wystarczy spojrzeć tylko jak radzą sobie oni, kiedy tylko opuszczą polski klub, na rzecz potentata europejskiego. Znacznie zawyżone płace w polskiej lidze są zachętą szczególnie dla zagranicznych piłkarzy, którzy noszą się z zamiarem zakończenia kariery, gdzie ich poziom sportowy nie jest już tak wysoki. Chociaż marketingowo ma to swoje zalety, jednak w ogólnym rozrachunku, z pewnością nie przynosi to oczekiwanych efektów.

Nietrafione reformy, bądź ich kompletny brak…

Nietypowy terminarz ekstraklasy to znany opinii publicznej temat, gdyż rozgrywki odbywają się w dwóch fazach, a po tej zasadniczej część klubów trafia do grupy mistrzowskiej, a pozostałe do spadkowej. Fachowcy jednogłośnie donoszą, że polska ekstraklasa powinna zostać odpowiednio zreformowana, ponieważ problemem jest tutaj poziom sportowy, a to przekłada się na brak zainteresowania ze strony kibiców. Nie oznacza to jednak, że wszystkie ustawy są złe, gdyż przykładem dobrej jest np. obowiązek przynajmniej jednego piłkarza młodzieżowego w wyjściowej jedenastce. Założeniem tej zmiany było to, aby zespoły chętniej otwierały się na zawodników ze swoich akademii. Co więcej, fakty jasno przemawiają za tym, że największe zyski przynosi właśnie promowanie młodych zawodników i ich transfery za granicę, gdyż kupno wielu zagranicznych graczy u schyłku kariery, tylko i wyłącznie zaniża poziom sportowy.