Czym są insektycydy i jak działają?

Insektycydy to owadobójcze środki ochrony roślin, które są niekiedy niezbędne, aby rośliny mogły prawidłowo się rozwijać. Insekty zazwyczaj sieją w grodzie duże spustoszenie. W takiej sytuacji należy bezzwłocznie działać, inaczej możemy zanotować dość duże straty. Najskuteczniejszą bronią będą oczywiście chemiczne środki, do których zaliczane się insektycydy. 

Czym są insektycydy?

Otóż, insektycydy to preparaty chemiczne, które można podzielić w związku z tym, w jaki sposób wnikają do ciała owadów. Pierwszy sposób to droga bezpośrednia, czyli przez ciała lub drogi oddechowe. Druga jest pośrednia w formie zatrutego pokarmu. W pierwszej grupie można wyodrębnić insektycydy oddechowe lub kontaktowe, w drugiej środki żołądkowe. Obecnie takie środki są stosowane na całym świecie, można je dostać w każdym sklepie ogrodniczym. 

Insektycydy kontaktowe

Środki kontaktowe na owady łatwo przenikają przez naskórek owada i zdolność do rozpuszczania w tłuszczach. Ich działanie polega na blokowaniu koordynacji ruchów, powoduje drgawki oraz skurcze ciała, przez co insekt umiera. 

Insektycydy oddechowe
Preparaty oddechowe, jak sama nazwa na to wskazuje wnikają do organizmu insektów poprzez organy oddechowe. Zazwyczaj są to środki mające postać gazu albo pary. W tym wypadku enzymy oddechowe owada zostają zablokowane, co doprowadza do jego śmierci. Takie preparaty nie działają selektywnie, dlatego niezbędne jest nawiązania współpracy ze specjalistami, którzy wykonają eliminację insektów, jak należy. Insektycydy oddechowe wykazują dużą toksyczność, przez co nie jest wskazane stosowanie ich na własną rękę. Dużym plusem takiego rozwiązania jest to, że preparaty działają praktycznie na każde insekty bez względu na to, na jakim etapie rozwojowym się znajdują, ale oprócz jaj. 

Insektycydy żołądkowe
Takie preparaty mają działanie toksyczne dopiero w przypadku, gdy dostaną się do układu pokarmowego insekta. Stosuje się je przeważnie do gleby. Pobierane są przez korzenie roślin, następnie dostarczane są do części roślin ponad powierzchnią, które są zjadane przez insekty. To rozwiązanie niezwykle efektywne, jednak nie mają działania wybiórczego, co może stanowić problem. Niekiedy bywa tak, że rośliny są zatrute jeszcze 14 dni po użyciu środka, warto mieć to na uwadze. Oczywiście większość środków działających kontaktowo dość szybko paruje, tak więc nie powinny stanowić one zagrożenia dla pszczół. Jeśli nie jesteśmy pewni co do działania danego środka, warto zwrócić się o poradę do specjalisty czy sprzedawcy, który powinien bardzo dobrze orientować się w temacie. 

Chociaż są zwolennicy i przeciwnicy stosowania takich środków chemicznych na owady i nie tylko, prawda jest taka, że w niektórych przypadkach jest to konieczne. Pamiętajmy, że preparaty ochrony roślin używane w odpowiednich dawkach nie stanowią zagrożenia zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Jeśli nie jesteśmy pewni, jak stosować dany preparat, warto zapytać o radę sprzedawcy lub skontaktować się bezpośrednio z producentem. Przy stosowaniu insektycydów z różnych grup chemicznych, należy wziąć pod uwagę temperaturę, która ma duży wpływ na ich skuteczność. Poszczególne produkty można stosować o określonych porach roku, w określonych warunkach. Nie należy lekceważyć zaleceń producenta, które zawsze są podane na opakowaniu środka na insekty. To ważna sprawa, warto przestrzegać instrukcji obsługi zarówno dla własnego bezpieczeństwa, jak i bezpieczeństwa zwierząt i otoczenia.