Bigle do kolczyków – różne rodzaje akcesoriów do biżuterii

Bigle do kolczyków to niezbędny element w tego typu biżuterii – to dzięki nim możliwe jest jej noszenie. Wyróżniamy kilka rodzajów bigli, które dopasowuje się ze względu na wielkość oraz wygląd kolczyków. Czym się różnią i do jakich ozdób je dobrać?

Bigle do kolczyków – funkcjonalne i estetyczne zapięcia

Bigle do kolczyków to akcesoria, bez których biżuteria tego typu nie może się obejść. Pozwalają na noszenie ozdób w uszach oraz są częścią ich wyglądu, dlatego pełnią dość ważną rolę przy tworzeniu kolczyków. Zabezpieczają również przed zgubieniem ozdób, co ma spore znaczenie dla każdego ich użytkownika.

Bigle dzielą się przede wszystkim na otwarte i zamknięte. Występują w wielu kształtach i rozmiarach, można znaleźć wersje zarówno minimalistyczne i delikatne, jak i ozdobne. Najczęściej składają się z trwałego drucika, wygiętego w odpowiedni sposób i wyposażonego w zapięcie. Wysoka jakość bigli ma spore znaczenie, ponieważ są one jedynym elementem kolczyka, który ma bezpośredni kontakt z ciałem. Ze względu na częste zdejmowanie i zakładanie kolczyków, powinny być również bardzo trwałe.

Bigle otwarte – proste i typu rybka

Otwarte bigle do kolczyków należą do najczęściej stosowanych akcesoriów do biżuterii tego typu. Są dość charakterystyczne – składają się z odpowiednio wygiętego drucika i nie posiadają zapięcia. Kolczyki trzymają się dzięki nim w uszach za pomocą zagiętej, długiej końcówki – takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie w przypadku kolczyków o średniej lub większej długości. Nie dają jednak pełnego zabezpieczenia przed zgubieniem kolczyków, które mogą wypaść z dziurek w uszach np. podczas intensywnego ruchu, jak taniec.

Bigle otwarte posiadają dwa podstawowe typy – klasyczne i typu rybka. Model klasyczny spotyka się najczęściej – jest to drucik wygięty w zaokrąglony sposób, z końcówką lekko odgiętą w przeciwną stronę. W jego dolnej części znajduje się zagięcie lub pętelka pozwalająca na przyczepienie dekoracyjnej części kolczyka. Takie bigle są wygodne przy zakładaniu i zdejmowaniu, a ze względu na ich prosty, minimalistyczny design pasują do większości kolczyków.

Bigle typu rybka mają bardziej ozdobny charakter. Ich kształt jest inny – zagięcia są wykonane pod kątem, a całość przypomina rybę bez ogona lub migdał. Również nie posiadają zapięcia, jednak dzięki mocniejszemu spłaszczeniu oraz długiej końcówce nieco lepiej zabezpieczają przed zgubieniem biżuterii. Często wykorzystuje się je jako akcesoria do kolczyków składających się z pojedynczych kamieni szlachetnych.

Bigle zamknięte – proste, angielskie, typu lira i typu kajdanki

Bigle zamknięte to większe zabezpieczenie kolczyków, uniemożliwiają bowiem całkowicie ich wypadnięcie dzięki odpowiednim zapięciom. Również występują w kilku rodzajach, które dopasowuje się do kształtu, wielkości i wyglądu kolczyków.

Bigle zamknięte proste to opcja najczęściej spotykana. Drucik jest w ich przypadku wygięty w pętelkę i posiada z tyłu wygodne zapięcie, zabezpieczające kolczyk przed wypadnięciem z ucha. Bigle do kolczyków tego typu są minimalistyczne i często wykorzystuje się je do drobniejszej biżuterii.

Bigle angielskie to najbardziej dekoracyjny model, wyróżniający się fantazyjnymi zagięciami. Zapięcie jest mocne i ozdobne, a na dole bigla znajduje się specjalna pętelka, do której mocuje się pozostałą część kolczyka.

Bigle typu lira są złożone z dolnej części, wygiętej jak podkowa oraz znajdującego się u góry poprzecznego zapięcia. Na dole posiadają także kółeczko, na którym zawiesza się ozdobną część kolczyka – jest ono umiejscowione na środku, dzięki czemu kolczyki układają się zawsze symetrycznie.

Bigle typu kajdanki są zbudowane podobnie, co typ lira – posiadają jedynie zaokrąglone zapięcie. Świetnie sprawdzają się przy okrągłych lub owalnych kolczykach. W ich przypadku również zastosowano umiejscowione na środku kółeczka, dzięki którym kolczyki ładnie się prezentują podczas noszenia.

Dobór odpowiednich bigli ma znaczenie nie tylko dla wyglądu, ale i wygody noszenia kolczyków. Duży wybór różnych modeli można znaleźć w sklepach z akcesoriami do biżuterii.