Badanie drożności jajowodów cena

Jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności kobiet jest niedrożność jajowodów. Nawet gdy  niedrożny jest tylko jeden jajowód a poprawnie funkcjonuje drugi prawdopodobieństwo zajścia w ciążę znacznie spada. Właśnie dlatego w czasie diagnozowania niepłodności bardzo ważne jest sprawdzenie drożności jajowodów, co umożliwia badanie HSG.

Jedną z najczęściej spotykanych przyczyn niepłodności u kobiet jest niedrożność jajowodów. Jest to podstawowa i najmniej inwazyjna diagnostyka jajowodów jak i jamy macicy. Pozwala ona wykryć ewentualne nieprawidłowości będące przyczyną problemów z zajściem w ciąże takie jak mięśniaki, zrosty, guzy, endometriozy, polipy, przegrody itd..

Wyróżniamy dwa sposoby wykonania badania drożności jajowodów. Jeden z wykorzystaniem promieni rentgena tzw. Histerosalpingografia (HSG) – polega na podaniu do jamy macicy i jajowodów kontrastu jodowego, który umożliwia odpowiednią wizualizację podczas badania rentgenowskiego.

Druga metoda HyCoSy badanie przy pomocy sondy ultrasonografu, na monitorze aparatu USG obserwuje się kształt oraz wielkość jamy macicy a także przepływ kontrastu przez jajowody. 

Badanie drożności jajowodów cena zapewnia bardzo dokładny obraz, jak również oszczędza pacjentce podawanie zbędnej dawki promieni rentgenowskich oraz bólu towarzyszącemu podczas badania HSG w tradycyjnej formie.

Badanie HSG musi być przeprowadzone w I fazie cyklu menstruacyjnego, pomiędzy jego 7 a 10 dniem. Nie można przeprowadzić badania, gdy występuje krwawienie z dróg rodnych, zarówno miesiączkowe lub o inne, a także kiedy istnieje podejrzenie zakażenia lub stanu zapalnego oraz alergia na środek kontrastujący. Przeciwwskazaniem do wykonania badania  jest też ciąża pacjentki, gdyż wtedy mogą jej zaszkodzić promienie rentgenowskie. Badanie drożności jajowodów metodą HSG refundowane jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia, więc jest możliwość wykonania go bezpłatnie. Wtedy jednak pacjentka musi posiadać ważne skierowanie wystawione przez lekarza ginekologa lub endokrynologa.

Należy pamiętać, że uprawnień do skierowania na badanie HSG nie posiada lekarz podstawowej opieki społecznej. Jeśli pacjentka zdecyduje się przyspieszyć procedurę, wykonując badania prywatnie i z pełną odpłatnością, musi się liczyć z wydatkiem rzędu kilkuset złotych. W zależności od miasta, konkretnej kliniki oraz używanego sprzętu, zakres badania niedrożności jajowodów cena to przedział od 300 do nawet 1000 złotych.

Uszkodzenie lub niedrożność jajowodów może wynikać z: zamknięcia światła poprzez czopy śluzowe, ze zmian zapalnych przydatków (jajniki i jajowody), wcześniej przebytych operacji,  stanów zapalnych w jamie brzusznej. HSG to badanie diagnostyczne, podczas którego środek cieniujący jest selektywnie wstrzykiwany do jamy macicy i światła jajowodów. Badania to pozwala na postawienie ostatecznego rozpoznania, poprzez przeprowadzenie diagnostyki różnicowej.

Aby leczyć niepłodność wynikającą z niedrożności jajowodów przeprowadzane są zabiegi chirurgiczne polegające na przywróceniu drożności jajowodów takie jak laparoskopia czy  histeroskopia.