Archiwum medyczne, czyli profesjonalne przechowywanie dokumentów

Przechowywanie dokumentacji to nie tylko obowiązek większości przedsiębiorstwa, ale również instytucji, w tym placówek służby zdrowia. Jak się okazuje wszelkiego rodzaju akta pacjentów, dokumenty administracyjne czy nawet zdjęcia rentgenowskie trzeba archiwizować na przestrzeni kilku albo kilkudziesięciu lat! Czy trzeba robić to samodzielnie? Na szczęście nie  – alternatywą okazuje się tu być archiwum medyczne, dzięki któremu będziesz mieć możliwość skutecznego przechowywania rozmaitych dokumentów.

Archiwum medyczne – czym jest?

Archiwum medyczne to specjalna przestrzeń, udostępniona do przechowywanie dokumentów, należących do instytucji i firm medycznych. Biorąc pod uwagę fakt, że każda placówka służby zdrowia jest prawnie zobowiązana do archiwizowania dokumentów i akt, usługa ta cieszy się ogromnym zainteresowaniem, ponieważ odciąża zarządców i właścicieli od konieczności tworzenia własnych archiwów, co mogłoby być z jednej strony bardzo kosztowne, a z drugiej czasochłonne.

Dzięki archiwum medycznemu:

  • akta pacjentów, dokumenty administracyjne oraz wszelkiego rodzaju zdjęcia są przechowywane w odpowiednich warunkach – specjaliści zadbają nawet o to, aby temperatura czy wilgotność powietrza były na odpowiednim poziomie,
  • masz pewność tego, że wszelkiego rodzaju dokumenty są niedostępnie dla osób trzecich, a co za tym idzie – dane pacjentów, pracowników itd. będą w pełni bezpieczne,
  • masz bardzo łatwy i szybki dostęp do pism czy umów, a do tego możesz zdecydować się na cyfryzację dokumentów – dzięki temu będą one dla Ciebie dostępne z poziomu komputera, co pozwoli na ich szybsze wyszukiwanie,
  • oszczędzisz czas i pieniądze, co jest dla wielu osób najważniejszą korzyścią, jaką daje współpraca z zewnętrznymi specjalistami.

Korzystając z usług specjalistów, archiwum medyczne to niejedyne rozwiązanie, z którego możesz skorzystać – oferują oni bowiem kompleksowe usługi, związane z medyczną dokumentacją. Poza cyfryzacją akt czy pism, masz również możliwość skorzystania z ich trwałego niszczenia czy brakowania, a nawet usługi wprowadzania danych do komputera po wizycie pacjenta u lekarza! Zwykle firmy outsourcingowe tego typu oferują także obsługę kadrowo-płacową, a nawet recepcyjną. Dzięki temu zyskujesz wiele możliwości, które usprawnią funkcjonowanie firmy lub instytucji.

Jak znaleźć najlepsze archiwum medyczne?

Oczywiście w Internecie, ponieważ firm tego typu jest bardzo wiele. Musisz jednak pamiętać, że nie wszystkie zapewnią Ci w pełni profesjonalną i kompleksową obsługę. Jeżeli więc chcesz podjąć współpracę z największymi specjalistami, powinieneś bardzo dokładnie zapoznać się z ofertami, a następnie porównać je do siebie. Zwróć uwagę na doświadczenie i kwalifikacje pracowników, dotychczasowe realizacje firmy, a także zakres świadczonych usług. Poczytaj również opinie dotychczasowych klientów, które będą znakomitym sposobem weryfikacji profesjonalizmu danej firmy, a także warunków, jakie panują w jej archiwum medycznym.

Dzięki temu zostaniesz odciążony od wielu żmudnych obowiązków i będziesz mógł w pełni skupić się na swojej podstawowej działalności!