Abonament samochodowy – poznaj zalety tego rozwiązania

Jak wiadomo, prawie każdy kierowca chciałby regularnie zmieniać swój samochód na nowy, a to nie tylko wiąże się z odnalezieniem interesującego modelu, ale też niekiedy z koniecznością sprzedaży naszego obecnego auta. Rynek oferuje nam jednak rozwiązanie, które skutecznie poradziło sobie z problemem pozbycia się swojego starego pojazdu, czyli auto na abonament.

Tak naprawdę abonament samochodowy działa na bardzo prostych zasadach – wybieramy interesujący nas pojazd, opłacamy co miesiąc ustaloną kwotę, a gdy umowa dobiegnie końca, pozostawiamy go dealerowi. Możemy wybierać w setkach dostępnych modeli, a rata miesięczna wcale nie jest wygórowana, gdyż często to jedynie kilkaset złotych miesięcznie. Długość zobowiązania może być różna, jednak zazwyczaj to od dwóch lat w górę. Konieczne jest także to, aby liczyć się z pewnym rocznym limitem przejechanych kilometrów – najpopularniejszych to 20 tysięcy kilometrów. Mimo tego, że auto w abonamencie ma pewne warunki, które mogą wydawać się dość ciężkie do zaakceptowania, co kilka lat otrzymujemy zupełnie nowy samochodów, co na pewno zachęca do skorzystania z tej opcji.

Największe zalety…

Posiadanie własnego auta, wiąże się z kilkoma istotnymi problemami, a pierwszy z nich to z pewnością bardo wysoka cena. Pojazd prosto z salonu, to najczęściej wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nawet jeśli nasze miesięczne wynagrodzenie jest dość wysokie, w wielu wypadkach cena nowego samochodu oznacza, przeznaczenia całej rocznej pensji! Przeciętny Polak nie może pozwolić sobie na takie udogodnienie, a potwierdza to jeden ciekawych fakt – większość nowych aut, które jeżdżą po naszych drogach, nie należą do osób indywidualnych, a do firm. Co więcej, większość z nas nie zarabia nawet średniej pensji krajowej.

Jednym z wyjść, może okazać się klasyczny kredyt samochodowy, natomiast nie jest to tanie rozwiązanie, a dodatkowo po okresie spłaty, spotkamy się z problemem, który spotyka każdego posiadacza samochodu – w pewnym momencie, będziemy musieli go sprzedać. Chociaż wydaje się to naturalne, w praktyce nie jest to nic łatwego. Jest to proces bardzo czasochłonny, a wystarczy tylko spojrzeć na to, jak wiele ofert widnieje na rynku samochodów używanych. Każdego roku, handlarze auto sprowadzają prawie milion nowych pojazdów, gdzie ich średni wiek wynosi ponad 11 lat.

Samochody na abonament mogą okazać się więc, doskonałym wyjściem z dwóch istotnych problemów – braku gotówki oraz żmudnego poszukiwania kupca na swoje stare auto. Są to bowiem kwestie, które spoczywają na barkach firmy finansującej.

Musimy mieć też na uwadze to, jak szybko nowe samochody tracą na wartości. Już po samym wyjeździe z salonu, nasze auto będzie warte o kilka tysięcy mniej. Kolejne lata użytkowania, niosą za sobą kolejne spadki, a w momencie korzystania z abonamentu na auto jest to coś, co nas kompletnie nie dotyczy.